t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

KRĄŻOWNIKI LEKKIE typ "Perth"

" PERTH", " SYDNEY ", " HOBART "

 

Typowe lekkie krążowniki, projektowane przez Brytyjczyków, w służbie dla Australii. Wytrzymałe mimo słabego opancerzenia.

"Perth" - (ex-HMS Amphion) W 1941 roku podczas służby na Morzu Śródziemnym brał udział w bitwie koło przylądka Matapan 28 marca 1941 roku. Zostaje uszkodzony 30 maja 1941 roku przez niemieckie lotnictwo podczas powrotu z ewakuowanej Krety do Aleksandrii. Służył w eskadrze alianckiej w na wodach Holenderskich Indii Wschodnich. 27 lutego 1942 roku brał udział w bitwie na Morzu Jawajskim. Dzień później w cieśninie Sunda po długiej walce wraz z amerykańskim krążownikiem "Houston" zatonął trafiony 3 torpedami i kilkunastoma pociskami 203 mm.

"Sydney" - (ex- HMS Phaeton) Na początku wojny walczył na Morzu Śródziemnym, gdzie przybył w kwietniu 1940 roku. Wchodził w skład eskadry wiceadmirała Johna Toveya. 21 czerwca wraz z całą eskadrą i francuskim pancernikiem "Lorraine" brał udział w ostrzelaniu włoskiej bazy w Bardii. Później wraz z 4 innymi krążownikami i 14 niszczycielami zapuścił się na Morze Tyreńskie. 28 czerwca okręty te zatopiły włoski niszczyciel "Espero". 19 listopada 1940 roku brał udział na Morzu Śródziemnym w bitwie u przylądka Spatha. Osłaniany przez brytyjski niszczyciel "Havock" i polski "Garland". Prowadząc patrol dostrzeżono o godz. 8.25 płynące z maksymalną szybkością i intensywnie ostrzeliwujących się 4 niszczycieli. 3 minuty później dow. kmdr. Collins rozkazał otworzyć ogień z odległości 17 km do widocznych okrętów włoskich. Gdy włoski krążownik "Delle Bande Nere" został trafiony trzecią salwą, okręty włoskie zawróciły. Krążownik skoncentrował teraz ogień na drugim wrogim okręcie. Ok. 9.00 drugi włoski krążownik "Bartolomeo Colleoni" stanął unieruchomiony jego pociskami, drugi zdołał umknąć. Później przeszedł na Ocean Indyjski, gdzie 19 listopada 1941 roku na północny zachód od Australii stoczył bitwę z niemieckim krążownikiem pomocniczym "Kormoran". Oba okręty spotkały się ok. godz. 16.00. Krążownik zażądał podania sygnałów rozpoznawczych na co korsarz wywiesił flagę holenderską i podał się za "Straat Malaka". Okręt australijski zbliżył się do niego na odległość 1200 m by naocznie się o tym przekonać. O 17.25 dowódca "Sydney" zażądał od statku wywieszenia zaszyfrowanego sygnały rozpoznawczego, którego oczywiście niemiecki statek nie znał. Widząc, że nie uda im się dłużej zwodzić Australijczyków opuścili płyty okrywające działa i otworzyli ogień, a jednocześnie ostrzelali z szybkostrzelnych działek obsadę pomostu bojowego. Krążownik został trafiony w nadbudówkę pomostu bojowego i przednią więżę dziobową. W gwałtownej walce został trafiony co najmniej jedną torpedą i wieloma pociskami 150 mm. Zaskoczona załoga początkowo strzelała z dział niecelnie. Walka trwała do zmierzchu. Mając uszkodzone maszyny i pożar na pokładzie, zdryfował i nigdy go już nie widziano. "Kormoran" odniósł jednak tak poważne uszkodzenia, że trzeba go było porzucić i zatopić. 

"Hobart" - (ex- HMS Apollo) Walczył na Morzu Koralowym, koło wysp Salomona i u brzegów Nowej Gwinei. 20 lipca 1943 roku został storpedowany przez japoński okręt podwodny na wodach Wysp Salomona. Brał udział w wyzwalaniu Filipin. Złomowany w 1962 roku.

 

Dane techniczne:

Wodowany: - "Sydney" w 1935,"Perth" i "Hobart" w 1936.

Wyporność - 9,1 tys. ton

Prędkość - 32,5 węzłów

Załoga - 570 ludzi

Liczba wyrzutni torped - 8

Liczebność typu - 3

Zatopionych - 2

Liczba samolotów - 1

Uzbrojenie - art. gł. - 8x152.

Wymiary - dł.- 159,1, szer. - 17,3, zanurzenie - 5,7.

Opancerzenie - burty - 10,2 cm, wieża - 2,5, pokład - 2,5.