Make your own free website on Tripod.com

t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

KRĄŻOWNIKI LINIOWE

" RENOWN", " REPULSE"

 

Szybkie okręty, o dużej manewrowości i dobrej dzielności morskiej. Zbudowano je pospiesznie w czasie I wś., walczyły przeciwko Hochseeflotte. Zmodernizowane w okresie międzywojennym. Jeśli nie liczyć większego od nich i bardziej znanego krążownika liniowego Hood, były jedynymi starymi okrętami pancernymi zdolnymi mierzyć się z nowoczesnymi pancernikami i lotniskowcami. Walczyły dzielnie w II wś, mimo że miały istotne wady krążowników liniowych: były bardzo słabo opancerzone i lekko uzbrojone.

"Renown" - Uczestniczył w wielu akcjach na wodach europejskich. W marcu 1940 roku wraz z 4 niszczycielami został wysłany do ubezpieczania operacji minowania wód norweskich "Wilfred". 9 kwietnia 1940 roku koło Lofotów na Morzu Norweskim stoczył nierozstrzygnięty pojedynek artyleryjski z niemieckimi pancernikami Gneisenau i Scharnhorst. Płynąc pod osłoną 9 niszczycieli okręt zauważył niemieckie jednostki o godz. 3.37. O 4.05 Renown otworzył ogień z odległości 16 km, na który Niemcy odpowiedzieli dopiero po kilku minutach. Pierwsze trafienie uzyskano już po 9 minutach uszkadzając instalację kierowania ogniem na "Gneisenau". Niemieckie pociski po kilku minutach również uszkodziły okręt. Następne celne salwy Brytyjczyków uszkodziły wieżę dziobową i rufową "Gneisenau". Korzystając z zamieci niemieckie okręty oddaliły się i kontaktu nie udało się utrzymać. Następnie na Morzu Śródziemnym. 27 listopada brał udział w bitwie u przylądka Spartivento. W składzie "Force H" ubezpieczał 9 transportowców płynących z Giblartaru na Maltę. 6 lutego 1941 roku wraz z flota brytyjską wypłynął z Gibraltaru do ataku na włoskie porty w Genui i Livorno, które ostrzelał w nocy z 8 na 9 lutego. 24 maja zostaje wezwany z Gibraltaru do wzięcia udziału w obławie na niemiecki pancernik "Bismarck". W 1944 zosta skierowany na Ocean Indyjski, gdzie wspierał swoimi działami operacje Brytyjczyków w Birmie. Przeniesiony do rezerwy na początku 1945.

"Repulse" - W październiku 1939 roku wraz z pancernikiem "Hood", krążownikami "Aurora" i "Sheffield" i 4 niszczycielami wypłynął ze Scapa Flow po sygnale o pojawieniu się na Morzu Północnym niemieckiej eskadry. Na początku października 1939 roku został skierowany z Portland do ochrony konwojów atlantyckich, gdzie brał udział w obławie na niemiecki pancernik "Admiral Graf Spee". W kwietniu 1940 roku brała udział w akcjach na Morzu Północnym. 23 maja1941 roku dołączył do floty brytyjskiej mającej wziąć udział w obławie na Bismarcka. Uczestniczył w wielu akcjach na wodach europejskich zanim 2 grudnia 1941 roku razem z pancernikiem Prince of Wales nie przybył do Singapuru. 11 grudnia 1941 roku oba okręty zostały zatopione przez lotnictwo japońskie. Duża manewrowość sprawiła, że okręt przez godzinę unikał bomb. Zatonął trafiony 5 torpedami. Uratowała się tylko część załogi w tym kapelan pokładowy J. T. Bezzent, który był później kapelanem brytyjskiej Floty Pacyfiku.

 

Dane techniczne:

Wodowany: - obydwa w 1916

Wyporność - 37 tys. ton

Prędkość - 29 węzłów

Załoga - 1200 ludzi

Liczba wyrzutni torped - 2

Liczebność typu - 2

Zatopionych - 1

Liczba samolotów - 2

Uzbrojenie - art. gł. - 6x381, 12x102, 8x114, plot - 6x102.

Wymiary - dł.- 227,3, szer. - 31,1, zanurzenie - 8,1.

Opancerzenie - burty - 22,9 cm, pokład - 27,9 cm.