t="69">

stat4u

p.s.2001.03.24

S

LOTNISKOWCE

"SHOKAKU ", "ZUIKAKU"

(Latający żuraw i Wzlatujący żuraw)

Najlepsze lotniskowce zbudowane przed wojną. Weszły do służby na kilka miesięcy przed atakiem na Pearl Harbor i termin nalotu zaplanowano tak, aby załogi mogły zakończyć szkolenie na nowych okrętach. Były znacznie powiększoną wersją lotniskowca "Hiryu", silniej opancerzoną, posiadającą obszerniejsze zbiorniki paliwowe, ale bazowało na nich tyle samo samolotów. Tworzyły 5 dywizjon lotniskowców i razem brały udział w wielu operacjach. Przy pełnych zbiornikach zabierały 4100 ton paliwa, przy czym zużywały 6,2 tony na godz. przy prędkości 15 węzłów.

"Shokaku" - Wodowany w sierpniu 1940 roku. Brał udział w ataku na Pearl Harbor. W styczniu wspierał operacje na Nowej Gwinei. Towarzyszył lotniskowcom 1 Floty Powietrznej w rajdzie na wody Oceanu Indyjskiego. 28 marca 1942 roku wraz z innymi okrętami 1 Floty Powietrznej podniósł kotwicę z zatoki Staring na Celebesie i wyruszył na ocean Indyjski. 5 maja 1942 roku razem z "Zuikaku" wpłynęły od północy na wody Salomona, żeby wspierać operacje japońskie na tych wodach, oraz przeciwko Port Moresby. Uczestniczył w bitwie na Morzu Koralowym, gdzie został poważnie uszkodzony, że omal nie zatonął w drodze powrotnej do Japonii. Najpierw zaatakowały go samoloty z "Yorktowna" 8 maja 1942 roku o 10,57 trafiając go dwoma bombami i niszcząc pokład startowy w sposób uniemożliwiający korzystanie z niego. O godz. 12,40 nastąpił drugi atak tym razem samolotów z lotniskowca "Lexington" i tym razem "Shokaku" został trafiony jedną bombą. Admirał Takagi natychmiast odesłał go do portu Truk. Jego samoloty zatopiły jednak amerykański lotniskowiec " Lexington". Spędził w stoczni remontowej dwa miesiące i nie zdążył wziąć udziału w bitwie o Midway. Stracił tyle samolotów i pilotów, że minął miesiąc zanim uzupełniono braki. W bitwie na wschodnich wodach Wysp Salomona działał w zespole z "Zuikaku". Jego samoloty atakowały amerykański lotniskowiec "Enterprise" i pancernik "South Carolina" sam zaś został trafiony dwiema bombami. W bitwie koło Santa Cruz 25 października 1942 roku około południa oba lotniskowce wiceadmirała Chuichi Nagumo wypatrzyła amerykańska łódź latająca. Ale wysłane amerykańskie samoloty nie odnalazły przeciwnika. W bitwie koło wysp Santa Cruz otrzymał 6 trafień bombami. Został zatopiony 3 torpedami przez amerykański okręt podwodny "Cavalla" 19 czerwca 1944 roku podczas bitwy na Morzu Filipińskim.

"Zuikaku" - Wodowany we wrześniu 1940 roku. Uczestniczył w wielu operacjach nie odnosząc uszkodzeń. Brał udział w ataku na Pearl Harbor. W styczniu wspierał operacje na Nowej Gwinei. Towarzyszył lotniskowcom 1 Floty Powietrznej w rajdzie na wody Oceanu Indyjskiego. 28 marca 1942 roku wraz z innymi okrętami 1 Floty Powietrznej podniósł kotwicę z zatoki Staring na Celebesie i wyruszył na ocean Indyjski. Uczestniczył w bitwie na Morzu Koralowym. 5 maja 1942 roku razem z "Shokaku" wpłynęły od północy na wody Salomona, żeby wspierać operacje japońskie na tych wodach, oraz przeciwko Port Moresby. W bitwie na wschodnich wodach Wysp Salomona 24 sierpnia 1942 roku działał w zespole z "Zuikaku". Jego samoloty atakowały amerykański lotniskowiec "Enterprise" i pancernik "South Carolina". 15 października jego samoloty zatopiły koło San Cristobal amerykański niszczyciel "Meredith". W bitwie koło Santa Cruz 25 października 1942 roku około południa oba lotniskowce wiceadmirała Chuichi Nagumo wypatrzyła amerykańska łódź latająca. W czasie bitwy nie poniósł większych strat. Trafiony został dopiero w bitwie na Morzu Filipińskim, gdzie został  ciężko uszkodzony przez amerykańskie samoloty pokładowe. Powrócił ze stoczni remontowej tuż przed bitwą w Zatoce Leyte w październiku 1944 roku. Został trafiony 7 torpedami oraz 6 lub 7 bombami, zanim zatonął nieopodal przylądka Engano. Kiedy pogrążał się w Pacyfiku, załoga stanęła na baczność na chylącym się coraz bardziej pokładzie i kilkakrotnie wzniosła okrzyk "Banzai", oddając hołd cesarzowi. Był ostatnim weteranem ataku na Pearl Harbor.

Dane techniczne:

Wodowany: -obydwa w 1941

Wyporność - 32,1 tys. ton

Prędkość - 34,5 węzłów

Załoga - 1660 ludzi

Liczba wyrzutni torped - ?

Liczebność typu -2

Zatopionych - 2

Liczba samolotów - 72

Uzbrojenie - art. gł. - 16x127.

Wymiary - dł.- 236,1, szer. - 21,3, zanurzenie - 7,6.

Opancerzenie - burty - 4,6 cm, pokład - 5,6 cm.